1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Google, Android’in İOS’tan daha güvenli olduğuna inanıyor!

Google, Android’in İOS’tan daha güvenli olduğuna inanıyor!

Google, Android’in İOS’tan daha güvenli olduğuna inanıyor!
1

Google, Android’in İOS’tan daha güvenli olduğuna inanıyor!

Google, bugün Android’in güvenliğine yönelik yapılan güncelleme raporlarını yayınladı. Yayınlanan 56 sayfalık rapora Android resmi sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Google tarafından yayınlanan ve tüm güvenlik paketlerinin tek bir adresi olan Google Play Protect’i duyurmuştu. Bu yolla Google Play üzerinde zararlı olarak yayın yapan uygulamaların yaklaşık yüzde 60,3’ünü buldu. Geliştirilen güvenlik paketleriyle bu oranın daha da artacağı konusunda Google’in beklentisi büyük.

Android, İOS’tan daha tehlikesiz!

Android tarafından yayınlanan uygulamaya göre 2016 yılında zararlı uygulamaların indirilme olasılığı oldukça düşürüldü. İndirme oranları yüzde 0,03 seviyelerine kadar indirildiğini açıkladı. Son yayınlanan raporda 2017 yılındaysa bu sayı neredeyse yarı yarıya düşerek yüzde 0,12 olduğu belirtildi. Bu da yapılan güvenlik çalışmaların olumlu ve etkileyici bir şekilde gittiğinin göstergesidir.

Dünyada etkin olarak kullanılan yaklaşık iki milyar Android cihaz bulunmaktadır. Bu cihazlarının güncel güvenlik özelliklerine sahip olan yazılımların kurulma zorunluğu vardır. Yayınlanan raporda 2017 yılı içerisinde yapılan güvenlik güncellemeleriyle %30’un üzerinde Android cihazlarının güvenlikleri arttırıldı.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre, bu oranı arttırana kadar çalışmaların devam edeceği söylendi. Fakat son zamanlarda yapılan güncellemelerin bu şekilde olumlu gitmesinden oldukça memnun oldukları da söylenebilir.

Google Android üzerine yaptığı yatırımlarla hem güvenlik güncellemeleri hem de diğer konular da kusurları kapatmaya ve kullanıcılara daha güvenli bir işletim sistemi sunmayı hedefliyor.

Yorum Yap