1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Dünyanın En Ünlü 5 Hacker’i ve Hikayeleri

Dünyanın En Ünlü 5 Hacker’i ve Hikayeleri

Dünyanın En Ünlü 5 Hacker’i ve Hikayeleri

Hacker ya da bilgisayar korsanı, şahsî bilgisayarlara veya çeşitli kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarlara ve ağlara izinsiz olarak giriş yapan kişi anlamına gelir.

1- Richard Stallman

Richard Stallman günümüz GNU işletim sisteminin kurucusudur. Stallman, okul yıllarında eş zamanlı olarak MIT’te “kadrolu beyaz hacker” olarak Emacs projesinde görev yapmıştır. Bu projede görevliyken her kurulan şifreli koruma sistemini kırıp öğrencilere açık hale getirmesiyle hacker camiasında ün kazanmıştır.

2- Adrian Lamo

Adrian Lamo, internet kafeleri, kütüphaneleri ve kafeleri kullanarak hack girişimlerini bu mekanlarda yapmasıyla bu camiada “Evsiz hacker” olarak adını duyurmuştur. Lamo’nun en bilinen hack işlemi New York Times ve Microsoft’un sistemlerini hacklemiş  olmasıdır. 65,000 dolar ceza alan Lamo’ya altı ay ev hapsi ve 2 yıl bilgisayardan uzak durma hükmü verilmiştir. Lamo, aynı zamanda Yahoo!, Bank of America, Citigroup ve Cingular sistemlerine de girmiş olduğu ihtimallerini üzerinde tutmuştur.

3-Anonymous

Belki de en popüler hatta neredeyse internet fenomeni haline gelmiş olan Anonymous, tüm zamanların en çok bilinen hackerları olabilir. Anonymous tek bir insandan ziyade aralarında herhangi bir üyelik bulunmayan bir gruptan oluyor. Yani hemen herkes Anonymous adı altında hareket edebiliyor. 2003’teki büyük çıkışlarının ardından Anonymous PayPal, Amazon, Sony, Scientology Kilisesi gibi hedeflere yaptığı saldırılarla biliniyor. Aynı şekilde Anonymous grubunun Avustralya, Hindistan, Suriye, Amerika ve daha pek çok farklı devlete de saldırıları bulunuyor. Anonymous günümüzde hack aktivitelerini sürdürmeye devam ediyor. 2011’den bu yana Anonymous’tan “ayrılmış” iki hack grubu da LulzSec ve AntiSec’tir.

4-Albert Gonzalez

Albert Gonzalez, bir hacker grubuyla çalışıyordu. ShadowCrew isimli grubun lideri olan Gonzalez, kredi kartı bilgilerini çalıp satıyor, kimlik hırsızlığıyla ilişkili suçlar için sahte pasaportlar, sağlık sigortası için kartlar ve hatta sahte doğum sertifikaları üretiyordu. Gonzalez’ iki yıllık bir sürede 170 milyonun üzerinde kredi kartı ve banka kartı numarası çalmasıyla oldu. Daha sonra TJX Companies ve Heartland Payment Systems’in sistemine giren Gonzalez şirketlerde depolanan kredi kartı numaralarını da çaldı. Sonunda yakalanan Gonzalez 20 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. 2025 yılında hapis cezası sona erecek olan siber suçlunun faaliyetlerine devam edip etmeyeceği merak konusu.

5- Jonathan James

Dünyanın en ünlü hackerlarından birisi olan Jonathan James, henüz 16 yaşında iken hacker suçlaması ile tutuklanmıştır. James dünyada yargılanan ve hüküm giyen ilk 18 yaş altı hacker olma özelliğini hala kendisinde taşımaktadır. James, ABD savunma bakanlığındaki bilgisayarlardan birine bir arka kapı (backdoor) programı yerleştirerek, NASA bilgisayarlarından 1.7 milyon dolarlık yazılımı çalmıştır. James Uluslararası Uzay İstasyonu’nun nem ve sıcaklık değerleriyle değiştirmesiyle kendisini ele vermiştir. 18 yaşının altında olduğu için 6 ay ev hapsi cezası alan James, ev hapsi kurallarına uymadığı için Alabama’ya askeri hizmete gönderilmiş ve burada 6 ay hizmette bulunmuştur. Yetkililer eğer James 18 yaşının üzerinde olsaydı en az 10 yıl ceza alabileceğini öngörmüşlerdi. Gözetleme süresi bittikten sonra 2007 yılında James’in adı TJX, BJ’s ve Barnes & Noble gibi şirketlere yapılan ve milyonlarca kredi kartı numarasının çalındığı bir saldırılarıda geçti. James ısrarla saldırılarla alakasının olmadığını söylese de Amerikan gizli servisi, evini ve aile bireylerinin evini basarak arama yaptı. 2008 yılında ise işlemediği suçun cezasını çekeceğini düşünen Jonathan James, silahla kendisini başından vurarak intihar etti ve arkasında şu notu bıraktı: ” Benim gerçekten TJX olayı ile ilgi hiçbir ilgim yok. ABD adalet sistemine tüm inancımı kaybettim, belki şu anki hareketim ve mektubum halka kuvvetli bir mesaj olacaktır. Her halükarda ben bu durum üzerindeki kontrolümü kaybettim ve bu benim tekrar kontrolü kazanmamın tek yolu.”

 

Yorum Yap