WordPress Child Theme Nedir?

 WordPress Child Theme Nedir?

Yıllardır WordPress siteler yapmama rağmen hiç Child Theme kullanmadım. Daha öncede merak edip Child Theme nedir, Child Theme ne işe yarar, Child Theme nasıl kullanılır diye de hiç araştırmamıştım.

Uzun zamandır blog sitesi açayı düşünüyordum ama ne hakkında açmam gerektiğini düşünürken, site yaparken karşıma çıkan hatalar ve bunların çözümlerini içeren bir konu başlığının hem bana faydalı hemde benimle aynı sorunlarla karşılaşanlara faydalı bir konu başlığı olabileceğini farkettim.

Bu sebeple de MSA Teknoyu ilk kurduğumda yeni tema yüklerken yeni tema satın aldığımda, tema paketinde karşıma çıkan Child Theme hakkında bir araştırmanın blogun ilk konusu olmasını istedim. Böylece hem kendim öğrenip hemde konuyu araştıranlara faydalı bir içerik hazırlamış olmayı istiyorum.

Daha öncede dediğim gibi yıllardır wordpress siteler kuruyorum ama child theme hiç kullanmadım. Ne zamandır kullanıldığı hakkında da hiç bir fikrim yoktu. Ufak bir araştırma sonucunda Child Theme kullanımının 2012 sonları yada 2013 başlarında kullanıma sunulduğunu öğrendim.

WordPress’in developer sitesinde bu konuyla alakalı bir makale de mevcut. Makaleye bir göz atacak olursak,

Child Themes

Alt tema (Child Theme), sitenizin görünümünün küçük yönlerini değiştirmenize ve yine de temanızın görünümünü ve işlevselliğini korumanıza olanak tanır. Çocuk temalarının nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle ebeveyn (Parent Theme) ve çocuk temaları arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir.

Parent Theme (Ana Tema) Nedir?

Ana tema, temanın çalışması için gerekli tüm WordPress şablon dosyalarını ve varlıklarını içeren eksiksiz bir temadır. Alt temalar hariç tüm temalar, ana temalar olarak kabul edilir. Yani bir tema satın aldığınızda klasörün içindeki bütün tema dosyalarını içeren temaya ana tema denir.

Child Theme (Alt Tema) Nedir?

Genel bakışta belirtildiği gibi, bir alt tema, ana temanın bütün özelliklerini. görünümünü ve fonksiyonlarını sağlar. Tema görünümünde değişiklikler yapmak istediğinizde ana temanın dosyalarında değişiklik yapmadan child theme sayesinde yapabilirsiniz. Bu şekilde ana temanızın dosyaları aynı şekilde kalmış olur ve temanıza gelen güncellemelerden yaptığınız değişiklikler etkilenmezler. Child temanın en önemli özelliği budur.

Child tema benim gibi sürekli site kurulumu yapanlar için çok büyük bir olaydır. Çünkü çoğu sitede farklı temaların kurulumu yapıyorum ve yaparken de mutlaka  değişiklikler yapmam gerekiyor ve bunu hep ana tema üzerinde yapıyorum. Bu şekilde yaptığım zaman da bir süre sonra neyi nerede değiştirdiğimi unutuyorum doğal olarak ve temaya güncelleme geldiğinde yaptığım bütün değişiklikler kayboluyor. Bu da tekrardan aynı değişiklikleri hatırlamak ve yapmak için çok büyük bir moral bozukluğuna ve zaman kaybına yol açabiliyor.

Related post